გაკვეთილის გეგმა.
მასწავლებლის სახელი,
გვარი, პირადი ნომერი: მანანა არაბაშვილი. 59001019246.
საგანი:ბიოლოგია.
სწავლების საფეხური/კლასი:
მოსწავლეთა რაოდენობა:30
გაკვეთილის თემა:
ორგანიზმის განვითარებაზე მოქმედი
ფაქტორები.
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლემ შესძ ლოს თამბაქოს ზემოქმედებით გამოწვეული უარყოფითი შედეგების ჩამოთვლა.გაანალიზოს
ჯანსაღი ცხოვრების წესის მნიშვნელობა.
მოსწავლემ მონაცემები წარმოადგინოს სხვადასხვა საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების
გამოყენებით.
შედეგი:
მოსწავლე განსაზღვრავს რა გავლენას ახდენს
თამბაქო მოზარდის განვითარებაზე. მოსწავლეს შეუძლია სწორი კვებისა და ფიზიკური
ვარჯიშის მნიშვნელობის განსაზღვრა. გამოყოფს მნიშვნელოვანს, ახარისხე ძირითადს და აქტუალურს.
იყენებს სხვადასხვა საკომუნიკაციო საშუალებებს.
სტანდარტი: ბიოლ.VIII.9.
მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს ადამიანისათვის ჯანსაღი ცხოვრების
წესის მნიშვნელობა.
· აღწერს ფიზიკური აქტივობის მნიშვნელობას ადამიანის ჯანმრთელობისათვის
და განსაზღვრავს მის როლს სხვადასხვა დაავადების
რისკის შემცირებაში;
·
მოიპოვებს ინფორმაციას
და აანალიზებს თამბაქოს წევის და ნარკოტიკული ნივთიერებების მოხმარების მავნე გავლენას
ორგანიზმის სხვადასხვა სისტემის ფუნქციონირებაზე;
კვლ. VIII.3.
მოსწავლეს შეუძლია მონაცემთა
წარმოდგენა სხვადასხვა საკომუნიკაციო საშუალების გამოყენებით.
·
იყენებს სხვადასხვა ხერხს (დიაგრამებს,ცხრილებს,
გრაფიკებს, სიებს) მონაცემთა განმსაზღვრელი
და განმავითარებალიწარმოსადგენად;
წინარე ცოდნა- მოსწავლეებმა იციან ჯანსაღი
ცხოვრების მნიშვნელობა. ორგანიზმზე უარყოფითად მოქმედი ფაქტორები დასახელება.
შეფასება:განმავითარებელი.
გაკვეთილის მსვლელობა.
N
|
აქტივობის აღწერა.
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები.
|
სასწავლო რესურსები.
|
დრო.
|
||
1
|
გაკვეთილის თემისა, მიზნისა და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა.
|
მიზნის წარდგენა ვერბალური ახსნა.
|
მთელი კლასი.
|
შეფასების რუბრიკების დარიგება
|
3წთ.
|
||
2
|
წინარე ცოდნის გააქტიურება.გავლილი მასალიდან კითხვების დასმა.
|
კითხვა-პასუხი.
|
ინდივიდუალური.
|
სახელმძღვანელო.
|
5წთ.
|
||
3
|
მოსწავლეების დაყოფა შემთხვევითი პრინციპით ჯგუფებად. Iჯგუფი: აკვირდება კომპიუტერით ჯამრთელ
და დავადებულ ფილტვს.
|
დაკვირვება. შედარება T-დიაგრამით.
|
ჯგუფური მუშაობა.
|
კომპიუტერი. დიაგრამა.
|
8წთ.
|
||
4
|
II-ჯგუფი. აკეთებს პლაკატს თამბაქო და მისი სამიზნე ორგანოები.
|
პლაკატის შექმნა.
|
ჯგუფური მუშაობა.
|
მარკერი. ფლიპჩარტი.
|
8წთ.
|
||
5
|
III-ჯგუფი. მოსწავლეები განასხვავებენ ამკრძალავ ნიშნებს.
|
დაკვირვება. აღწერა.
|
ჯგუფური მუშაობა
|
სურათში.
|
8წთ.
|
||
6
|
IV-ჯგუფი.არჩევს
სპორტის სხვადასხვა სახეობებს და მათ მნიშნელობას
ორგანიზმის განვითარებაში.
|
შედარება,აღწერა.
|
ჯგუფური მუშაობა.
|
კომპიუტერი. სლაიდი.
|
8წთ.
|
||
7
|
თვითეული ჯგუფი აკეთებს პრეზენტაციას.
|
პრეზენტაცია.
|
ინდივიდუალური
|
საპრეზენტაციო მასალა.
|
I-5წთ.
II-5წთ.
III-5წთ.
IV-5წთ.
სულ:20წთ.
|
||
8
|
მოსწავლეები აჯამებენ მიღებულ ცოდნას.
|
კითხვა-პასუხი
|
მთელი კლასი
|
5წთ.
|
|||
9
|
მასწავლებელი ახდენს შეფასების რუბრიკით შეფასებას
|
3წთ.
|
No comments:
Post a Comment